PACE Global Real Estate Securities Investments
PACE SELECT ADVISORS TRUST
+28
New
-9
Exited
60
Positions
| # | Name | Ticker | Since | Shares | Shares Δ | Value | Val Δ% | % Port | Cat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | State Street Global Advisors | 857509301 | Apr 2024 | 4,572,480 | +2,482,416 | $4.6M | +118.8% | 8.52% | STIV |
| 2 | Prologis Inc | 74340W103 | Apr 2024 | 39,185 | -7,709 | $4.0M | -16.3% | 7.46% | EC |
| 3 | Equinix Inc | 29444U700 | Apr 2024 | 3,457 | -1,286 | $3.0M | -11.8% | 5.55% | EC |
| 4 | Digital Realty Trust Inc | 253868103 | Apr 2024 | 12,826 | +8,195 | $2.1M | +220.4% | 3.84% | EC |
| 5 | Goodman Group | 000000000 | Apr 2024 | 105,325 | +10,475 | $2.0M | +102.1% | 3.76% | EC |
| 6 | Ventas Inc | 92276F100 | Apr 2025 | 27,404 | New | $1.9M | — | 3.58% | EC |
| 7 | Extra Space Storage Inc | 30225T102 | Apr 2024 | 11,708 | -3,640 | $1.7M | -16.8% | 3.20% | EC |
| 8 | Mitsui Fudosan Co Ltd | 000000000 | Apr 2024 | 165,600 | New | $1.6M | — | 3.06% | EC |
| 9 | Simon Property Group Inc | 828806109 | Apr 2025 | 10,246 | New | $1.6M | — | 3.01% | EC |
| 10 | Essex Property Trust Inc | 297178105 | Apr 2024 | 5,392 | -130 | $1.5M | +10.7% | 2.81% | EC |
| 11 | Mid-America Apartment Communities Inc | 59522J103 | Apr 2024 | 9,260 | -2,698 | $1.5M | -4.9% | 2.76% | EC |
| 12 | Kimco Realty Corp | 49446R109 | Apr 2024 | 68,314 | +22,050 | $1.4M | +58.4% | 2.54% | EC |
| 13 | Vonovia SE | 000000000 | Apr 2024 | 39,630 | New | $1.3M | — | 2.45% | EC |
| 14 | Equity LifeStyle Properties Inc | 29472R108 | Apr 2024 | 20,180 | -11,470 | $1.3M | -31.5% | 2.44% | EC |
| 15 | American Homes 4 Rent | 02665T306 | Apr 2024 | 34,710 | -3,779 | $1.3M | -5.8% | 2.42% | EC |
| 16 | Sun Communities Inc | 866674104 | Apr 2024 | 10,019 | -3,623 | $1.2M | -17.9% | 2.32% | EC |
| 17 | Federal Realty Investment Trust | 313745101 | Apr 2024 | 13,126 | -2,619 | $1.2M | -24.8% | 2.30% | EC |
| 18 | State Street Global Advisors | 857492706 | Apr 2024 | 1,141,397 | +656,690 | $1.1M | +135.5% | 2.13% | STIV |
| 19 | Link REIT | 000000000 | Apr 2024 | 242,500 | New | $1.1M | — | 2.12% | EC |
| 20 | Rexford Industrial Realty Inc | 76169C100 | Apr 2024 | 33,034 | +11,324 | $1.1M | +17.6% | 2.04% | EC |
| 21 | Cellnex Telecom SA | 000000000 | Apr 2024 | 26,618 | New | $1.1M | — | 2.01% | EC |
| 22 | Shurgard Self Storage Ltd | 000000000 | Apr 2024 | 25,145 | New | $1.0M | — | 1.94% | EC |
| 23 | NNN REIT Inc | 637417106 | Apr 2024 | 24,945 | +2,732 | $1.0M | +13.9% | 1.91% | EC |
| 24 | Weyerhaeuser Co | 962166104 | Apr 2024 | 39,027 | +14,246 | $1.0M | +35.3% | 1.88% | EC |
| 25 | BXP Inc | 101121101 | Apr 2024 | 15,368 | -2,292 | $979K | -10.4% | 1.83% | EC |
| 26 | Scentre Group | 000000000 | Apr 2024 | 422,201 | New | $978K | — | 1.82% | EC |
| 27 | Highwoods Properties Inc | 431284108 | Apr 2025 | 33,281 | New | $947K | — | 1.76% | EC |
| 28 | Healthcare Realty Trust Inc | 42226K105 | Apr 2025 | 59,761 | New | $928K | — | 1.73% | EC |
| 29 | Canadian Apartment Properties REIT | 134921105 | Apr 2024 | 29,263 | +6,598 | $894K | +26.7% | 1.67% | EC |
| 30 | Segro PLC | 000000000 | Apr 2024 | 95,232 | New | $866K | — | 1.61% | EC |
| 31 | Big Yellow Group PLC | 000000000 | Apr 2024 | 62,846 | New | $846K | — | 1.58% | EC |
| 32 | Grainger PLC | 000000000 | Apr 2024 | 294,013 | New | $844K | — | 1.57% | EC |
| 33 | SBA Communications Corp | 78410G104 | Apr 2024 | 3,422 | +506 | $833K | +53.5% | 1.55% | EC |
| 34 | American Tower Corp | 03027X100 | Apr 2025 | 3,584 | New | $808K | — | 1.51% | EC |
| 35 | Lamar Advertising Co | 512816109 | Apr 2024 | 6,978 | +1,024 | $794K | +15.1% | 1.48% | EC |
| 36 | Americold Realty Trust Inc | 03064D108 | Apr 2025 | 37,553 | New | $726K | — | 1.35% | EC |
| 37 | Japan Metropolitan Fund Invest | 000000000 | Apr 2024 | 1,006 | New | $670K | — | 1.25% | EC |
| 38 | Ryman Hospitality Properties Inc | 78377T107 | Apr 2024 | 7,535 | +3,081 | $663K | +41.1% | 1.24% | EC |
| 39 | Shaftesbury Capital PLC | 000000000 | Apr 2024 | 344,562 | New | $626K | — | 1.17% | EC |
| 40 | Unibail-Rodamco-Westfield | 000000000 | Apr 2024 | 7,388 | New | $625K | — | 1.17% | EC |
| 41 | Charter Hall Group | 000000000 | Apr 2024 | 57,246 | New | $619K | — | 1.15% | EC |
| 42 | Derwent London PLC | 000000000 | Apr 2024 | 23,379 | New | $606K | — | 1.13% | EC |
| 43 | Helios Towers PLC | 000000000 | Apr 2024 | 415,888 | New | $598K | — | 1.12% | EC |
| 44 | National Storage REIT | 000000000 | Apr 2024 | 380,015 | New | $559K | — | 1.04% | EC |
| 45 | KDX Realty Investment Corp | 000000000 | Apr 2024 | 484 | New | $504K | — | 0.94% | EC |
| 46 | Parkway Life Real Estate Investment Trust | 000000000 | Apr 2024 | 118,300 | New | $383K | — | 0.71% | EC |
| 47 | Sunstone Hotel Investors Inc | 867892101 | Apr 2025 | 41,756 | New | $348K | — | 0.65% | EC |
| 48 | Douglas Emmett Inc | 25960P109 | Apr 2024 | 24,906 | -25,087 | $344K | -49.7% | 0.64% | EC |
| 49 | Star Asia Investment Corp | 000000000 | Apr 2024 | 823 | New | $315K | — | 0.59% | EC |
| 50 | UNITE Group PLC/The | 000000000 | Apr 2024 | 23,095 | New | $265K | — | 0.49% | EC |
| 51 | DigitalBridge Group Inc | 25401T603 | Apr 2025 | 17,158 | New | $144K | — | 0.27% | EC |
| ✕ | Alexandria Real Estate Equities Inc | 015271109 | — | 11,657 | Exited | $1.4M | — | — | — |
| ✕ | CubeSmart | 229663109 | — | 32,559 | Exited | $1.3M | — | — | — |
| ✕ | Brixmor Property Group Inc | 11120U105 | — | 58,844 | Exited | $1.3M | — | — | — |
| ✕ | Universal Health Services Inc | 913903100 | — | 6,319 | Exited | $1.1M | — | — | — |
| ✕ | Encompass Health Corp | 29261A100 | — | 12,422 | Exited | $1.0M | — | — | — |
| ✕ | Granite Real Estate Investment Trust | 387437114 | — | 20,291 | Exited | $1.0M | — | — | — |
| ✕ | Rayonier Inc | 754907103 | — | 29,985 | Exited | $0.9M | — | — | — |
| ✕ | Phillips Edison & Co Inc | 71844V201 | — | 17,526 | Exited | $0.6M | — | — | — |